Trwałość obuwia i zachowanie jego walorów użytkowych i estetycznych w dużej mierze zależy od przestrzegania poniższych zasad pielęgnacji i użytkowania.
Skóry licowe (gładkie): Oczyszczać lekko zwilżoną gąbką lub ściereczką unikając przemoczenia skóry. Nanosić środki natłuszczające i impregnujące. Pozostawić do wchłonięcia, nadmiar usunąć przez polerowanie. Zalecamy pasty barwiące z zawartością naturalnych wosków i fluoru lub bezbarwny aerozol woskowy. Nie jest wskazane długotrwałe stosowanie do codziennej pielęgnacji obuwia past samopołyskowych.
Skóry olejowane (pull-up): Oczyszczać j.w., konserwować woskami w aerozolu.
Skóry zamszowe (welur, nubuk): Oczyszczać na sucho twardą szczotką lub gąbką. Ponieważ skóry te mają mniejszą odporność na przemoczenie i zabrudzenie wymagają starannej pielęgnacji środkami w aerozolu lub płynie przeznaczonymi specjalnie do skór tego typu.
Tworzywa sztuczne: Sposób czyszczenia i konserwacji zależny jest od rodzaju powierzchni. Tworzywa gładkie oczyszczać lekko zwilżoną gąbką lub tkaniną, konserwować specjalnymi mleczkami do tworzyw. Materiały o strukturze skór szorstkich oczyszczać na sucho lub lekko zwilżoną gąbką. Do konserwacji zalecamy specjalny aerozol impregnujący z zawartością fluoru.
Materiały włókiennicze: Czyścić gąbką zwilżoną w roztworze wodnym łagodnych środków piorących. Unikać przemoczenia wnętrza obuwia. Okresowo konserwować specjalnym aerozolem do wyrobów tekstylnych lub obuwia sportowego celem zabezpieczenia przed brudem i wilgocią.
Pranie obuwia w pralce nie jest sposobem konserwacji i czyszczenia, uniemożliwia wszczęcie ewentualnego postępowania reklamacyjnego.
Zwracamy uwagę, że następujące czynniki mogą prowadzić do przedwczesnego zużycia lub zniszczenia obuwia, za co sprzedawca nie odpowiada:
- Pranie i czyszczenie obuwia w wodzie lub użycie detergentów
- Użytkowanie obuwia przemoczonego lub przepoconego
- Suszenie w pobliżu źródeł ciepła lub wystawianie na długotrwałe działanie promieni słonecznych
- Intensywne użytkowanie na podłożach o dużym współczynniku tarcia (np. asfalt, beton)
- Narażanie obuwia na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie substancji lub czynników, których producent nie mógł przewidzieć dla danego typu obuwia (np. ekstremalne temperatury, rozpuszczalniki, substancje ropopochodne, żrące lub plamiące)
- Użytkowanie obuwia nieodpowiednio dobranego do kształtu i wielkości stóp. Może to prowadzić do deformacji, przetarcia lub rozerwania materiału
- Użytkowanie obuwia niezgodnie z przeznaczeniem
- Zakładanie i zdejmowanie obuwia zasznurowanego lub zapiętego
- Nieprawidłowe użytkowanie ze względu na sezonowość obuwia (np. użytkowanie letniego zimą)